Śledź nas na:

Psychologia twórczości - Artykuły

  • liczba prac:

Twórczość jako myślenie Dywergencyjne.

Myślenie Dywergencyjne (Guilford) – jest przeciwne myśleniu konwergencyjnemu, tzn. Rozbieżność, to myślenie rozbieżne, prowadzące do wielu poprawnych pomysłów.

Myślenie asocjacyjne a twórczość

Koestler powiedział najwięcej o twórczość w znaczeniu asocjacyjnym. Mówił o twórczości w różnych dziedzinach życia, w których ujawnia się kompilacja. Chodzi o dwie idee, im bardziej są odległe, tym bardziej twórcze jest to kojarzenie. Koestler łączył odległe idee fizyki i astronomii.

Twórczość w ujęciu Maslowa.

Maslow - twórczość rozumiana jako autokreacja. Mówił o samorealizacji- wymieniał ją jako potrzebę człowieka. Jest ona potrzebą wyższą, która pojawia się po zaspokojeniu potrzeb niższego rzędu tj. fizjologiczne, bezpieczeństwa, szacunku, przynależności i miłości. Następną grupą potrzeb jest samorealizacja, czyli realizowanie swoich potencjalnych możliwości. Większość ludzi w takiej kolejność zaspokaja swoje potrzeby. Maslow wymieniał także potrzeby estetyczne, poznawcze i transcendencji.

Warunki rozwijania twórczości według Rogersa.

Karl Rogers - mówienie o człowieku jako o jednostce w pełni, optymalnie funkcjonującym. Człowiek twórczy to ten, który ma odwagę być sobą. Potrafi ujawniać swoje emocje, odczuwa i manifestuje to co czuje.